Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Градот што се викаше Солис

Мери Лосон

Редовна цена ден 490.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 490.00 MKD
Попуст Распродадено
/
Шеснаесетгодишната Роуз исчезна. Гневна и бунтовна, по жестока кавга со мајка и, таа излета од дома и едноставно исчезна. Зад себе ја остави осумгодишната Клара, помалата обожавана сестра. Изолирана од родителите, во обид да ја заштитат од вистината, Клара е вознемирена и збунета. И нејзината единствена утеха е Мојсеј, мачорот на сосетката, за кого се грижи наместо старата сопственичка - годпоѓата Орчард -  која пред неколку седмици замила во болница и се уште не се вратила. И тогаш, во малиот град на северот, пристигнува Лијам Кејн -  штотуку разведен, а од неодамна и невработен маж од средните триесетти години - кој се вселува во куќата на госпоѓа Орчард каде што, според мислењето на Клара, воопшто не припаѓа. И по неколку часа на прагот му пристигнува полицијата. Се чини дека е осомничен за злосторството.

Види повеќе

Сепак, кон крајот на животот и Елизабет Орчард размислува за едно злосторство - извршено пред триесетина години - што имало трагични последици за две семејства, а особено за едно мало дете. И очајно сака да ги поправи нештата пред да умре. Раскажан преку три различни уверливи гледишта, романот се движи напред и назад меѓу овие восхитувачки и незаборавени ликови, откривајќи ги слоевите тага, каење и љубов што ги поврзуваат. „Градот што се викаше Солис“ е маестрален, напнат и мрачно смешен, но истовремено и длабоко човечен роман.

Издавач

Матица

Детали за производот

ISBN: 978-608-10-0949-1
Година на издавање: 2022
Број на страници: 298

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука