Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Заборавениот крал Гуду

Ана Марија Матуте

Редовна цена ден 490.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 490.00 MKD
Попуст Распродадено
/
„Заборавениот крал Гуду“ е ремек-дело на авторката Ана Марија Матуте и еден од најдобрите романи на овој век. Преполн бајки и фантазии, ги опишува раѓањето и ширењето на кралството Олар, во метеж од ликови, авантури и симболички пејзажи: мистериозниот Север, негостољубивите степи на Истокот и Југот, богати и бујни, што го ограничуваат распространувањето на кралството Олар, во чија судбина учествуваат една лукава девојка од Југот, магијата на еден стар волшебник и правилата на игра на едно суштество од подземјето.

Види повеќе

Овој роман е една голема метафора за човекот и за неговата историја. Реалноста и легендите, минатото и иднината се измешани во фикција што се храни со грижи, сомнежи и желби што со векови ја поттикнуваат човечката природа и владеат со неа.

Издавач

Арс ЛИБРИС

Детали за производот

ISBN: 978-608-247-989-7
Година на издавање: 2017
Број на страници: 984

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука