Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Злосторства

Фердинанд фон Ширак

Редовна цена ден 350.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 350.00 MKD
Попуст Распродадено
/

“Злосторства” го покренува фасцинантното прашање за неостварливата вистина во кривичната постапка и размислува за значењето на казната.

 Оваа серија приказни базирани на професионалното искуство на авторот, реномиран германски правник, стана еден од најголемите издавачки успеси во последните години во Германија. Покрај освојувањето на престижната награда „Клајст“, делото собра порој од одлични критики од критичарите и ги окупираше листите на бестселери скоро цела година.

 Речиси седумстотини случаи откако ја започна својата кариера како кривичен адвокат во Берлин се багажот на искуства што Фон Ширах ги трансформираше, со остар наративен инстинкт, во книжевно дело со волшебна атмосфера.

Види повеќе

Трезвениот и концизен јазик на судското барање вистина го нагласува фокусот на Ширах на злосторствата извршени од обични поединци, дозволувајќи им на фактите да ја разоткријат реалноста во сета нејзина строгост.
Длабоко оригинален, разоткриен и полн со нијанси, делото ни зборува одблиску за човечкото суштество, неговата беда, но и неговата големина.

Критичарите рекоа ...
„Фон Ширах со зачудувачки и трогателни сознанија за човечката душа раскажува вистинити приказни за убиства и криминалци [...] но тој го прави тоа со присебност и интелигенција, без да ги претвори своите протагонисти во чудовишта [...] ги опишува нивните постапки со поглед кој се стреми да разбере, обоен со сожалување и, во некои случаи, со нежност.”
Хасинто Антон, Ел Паис
„Ширах пишува трезвено, јасно и едноставно, како никогаш да не направил ништо друго. Тој е извонреден наратор кој им верува на ликовите и нивната судбина [...]. Кино напишано во краток формат.»
Der Spiegel

Издавач

Просветно дело

Детали за производот

ISBN: 978-9989-30-967-0
Година на издавање: 2010
Број на страници: 192

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука