Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Кво Вадис

Хенрик Сјенкјевич

Редовна цена ден 490.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 490.00 MKD
Попуст Распродадено
/

Славна сага сместена во времето на декадентниот и суров древен Рим - од Форумот до Колосеумот, од раскошните сали за гозба до летниковците во Неапол, од луксузните вили на благородништвото до мрачните и влажни катакомби на сиромасите - со својата оригиналност и величенствениот стил и понатаму го задржува вниманието на читателите, иако за прв пат е објавена пред повеќе од еден век.

Поставена на пресвртницата во историјата, во првиот век од новата ера, додека христијанството го заменува времето на корупција и неморал што го обележува Нероновиот Рим, се одвива невозможна љубовна приказна помеѓу Винициј, горд римски патрициј и Лигија, христијанка и недопирлива убавица, таинствена девојка која исчезнува онаа ноќ кога ќе се сретнат.

Види повеќе

Додека Нероновата лудачка смеа одзвонува во амфитеатарот, а гладијаторите во арените се борат до смрт, на младите љубовници им се скратува времето. Нивните светови ги делат идеолошки разлики: на грубостите на незнабожествениот царски Рим се спротиставува нова доктрина која проповеда љубов кон ближниот, молитва и верба во спасението.

Издавач

Матица

Детали за производот

ISBN:
Година на издавање:
Број на страници:

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука