Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Крв и убавина (Борџиите)

Сара Дунант

Редовна цена ден 550.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 550.00 MKD
Попуст Распродадено
/
Кон крајот на петнаесетиот век , убавината и творештвото на Италија биле на исто рамниште со нејзината суровост и корупција, но никаде во толкава мера како во Рим и во самата Црква. Кога кардиналот Родриго Борџија си го купил патот до кралскиот престол и станал Александар VI, него како личност не го определувале само богатството или страсната љубов кон вонбрачните деца што ги имал тукуи самата негова крв: тој бил шпански папа во град управуван од Италијанците. За да може да ликува семејството Борџија, овој харизматичен, врвен политичар со огромна љубов за животот, жените и моќта, морал да ги искористи својата папска моќ и сопственото семејство на патот до успехот.

Види повеќе

Главно оружје му бил најстариот син Чезаре, човек со неверојатно студена интелегенција и уште постудена душа, иако се* понестабилен како личност. Подоцна овековечен во Владетелот на Макијавели, тој на татко си му обезбедувал енергија и сила. Од друга страна, ќерка му на Александар, Лукреција, која обајцата многу ја сакале, била најзначајното династичко средство. Овој роман најмногу го следи нејзиниот животен пат низ три брака: од детската наивност до болни искуства, од пион на таблата до политички играч. Разбивајќи многу митови за Борџиите, „Крв и убавина“ е величенствено дело кое одново му даде живот на ова единствено семејство, воедно величајќи ја суровата сила на самата историја..

Издавач

Матица

Детали за производот

ISBN: 978-608-10-0870-8
Година на издавање: 2021
Број на страници: 620

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука