Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Малтерего

Марко Шелиќ Марчело

Редовна цена ден 350.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 350.00 MKD
Попуст Распродадено
/

Главниот лик, младиот и талентиран Лео, е ставен пред изборот на насилството да (не) одговори со истата мера. Неговата автотерапија е водена во вид на дневник на бесот, во кој имагинарниот одмаздник, неговото (М)алтерего, брутално ја спроведува правдата – сè до денот кога трупот од неговата приказна ќе се појави во стварноста.

Една омразена водителка ја наоѓаат мртва само еден ден по „незгодното“ ТВ-интервју со Лео – и тоа падната од голема височина на место каде што нема згради. Од каде се нашла тука?

Види повеќе

Сигурно не паднала од небо? И кој ја убил? Има ли тоа некаква врска со Лео или со Малтерего? Дали бележникот станал немоќен да ги собере (и да ги задржи) бурните пориви на Лео против оние што му згрешиле?

Роман полн насилство, сепак роман што го презира насилството. Давид Албахари така некако го опишува „Малтерего“.
Виорот од случувања прави да се поместат границите на сонот и јавето, моралот и тонењето. Вистинска лавиринт-драма!

Издавач

Антолог

Детали за производот

ISBN: 978-608-243-341-7
Година на издавање: 2019
Број на страници: 320

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука