Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Мртва трка

Бенедек Тот

Редовна цена ден 300.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 300.00 MKD
Попуст Распродадено
/
Мртва трка е сурова егзистенцијална приказна за безнадежноста во еден провинциски град кој може да се наоѓа каде било во светот. Со својот разговорен јазик, неа ја раскажуваат неколку тинејџери чии денови минуваат меѓу училиштето, тренинзите во базенот и решеноста да ги пробаат сите забранети овошја на животот, дури и по цена на сопствениот живот. Од една страна, имаат сѐ што сакаат – дрога, секс, брзи автомобили, видеоигри. Но од друга страна, немаат ништо: нивната иднина е лишена од можност за интимност или радост.

Види повеќе

Нивните насилни импулси се исто толку бесмислени колку што се сурови и одбивни. Како во бунило, оставаат да бидат носени од настаните сѐ додека главниот меѓу нив, богатиот Патка, не го убие плашливиот Золика. И тогаш почнува да се крева маглата од нивните глави и да се наѕира вистината. А таа е навистина страшна...

„Бенедек Тот пишува како човек што вреска, oбземен од бесен очај. Тој ја разбира моќта на хуморот, но знае и дека светот се движи пребрзо и ги остава оние што не знаат да пливаат на работ на базенот. Уништувачки, убав ноар роман.“ Лекспрес

„Напнат, брутален и немилосрден.“ Телестар

Издавач

Паблишер

Детали за производот

ISBN: 9786084892342
Година на издавање: 2020
Број на страници:

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука