Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Одвеано од виорот

Маргарет Мичел

Редовна цена ден 1,300.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 1,300.00 MKD
Попуст Распродадено
/

Приказната на оваа историска романса е сместена во округот Клејтон и во Атланта, Џорџија, за време на Американската граѓанска војна и подоцнежниот период на Реконструкција, а е раскажан од гледна точка на робовладетели на плантажа на американскиот Југ.

Иако за Американската граѓанска војна и за нејзините последици се напишани многу романи, ниту еден од нив не го воведува читателот во историјата на Југот и во трагедијата на војната на начин како што тоа го прави Одвеано од виорот. Преку судбините на двата главни лика, своеглавата и неодолива Скарлет О’Хара и шарамантниот и презрен Рет Батлер, Мичел напиша безвременска приказна за опстанокот во најтешките услови и ги создаде едни од најпознатите љубовници на сите времиња.

Види повеќе

Истоимената филмска верзија со Вивиен Ли и Кларк Гејбл во главните улоги, која исто така ќе доживее огромен успех и ќе стане еден од најпопуларните филмови на сите времиња, е снимена само три години подоцна и во 1940 година добива дури осум ,,Оскари’’.

Издавач

Арс ЛИБРИС

Детали за производот

ISBN: 978-608-247-868-5
Година на издавање: 2017
Број на страници: 1365

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука