Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Омразата што ја сееш

Енџи Томас

Редовна цена ден 550.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 550.00 MKD
Попуст Распродадено
/

Шеснаесетгодишната Стар живее растргната меѓу два света: сиромашното и озлогласено место во кое е родена, каде што живее со семејството, и „фенси“ средното училиште во богатото предградие, во кое ја запишале нејзините родители за да ја извлечат од него. Рамнотежата која инаку едвај ја одржува исчезнува кога ќе стане сведок на убиството на нејзиниот другар Калил, кого без предупредување, невооружен, бил застрелан од бел полицаец. Сите очи се вперени во Стар, чие сведочење сега има моќ да ја разори локалната заедница, а може да ја чини и живот.

Овој роман е инспириран од движењето #BlackLivesMatter, и ја следи борбата на една млада девојка за правда, но и за човечност и смисла, во светот во кој границите некогаш се нејасни, а расните проблеми изгледаат нерешливи.

Види повеќе

„Енџи Томас напишала восхитувачки, умешен и чувствителен роман што ќе остане како класика на нашето време." - Џон Грин, автор на бестселерот Светот не е фабрика за исполнување желби

„Едноставна, моќна проза обликувана со природност и сочувствителен глас на својата главна хероина, деликатно извајани ликови и многу замрсени, но реалистични меѓучовечки односи - сето тоа ќе ве натера да навивате за Стар и да најдете место во вашето срце за нејзините пријатели и семејството. Ваков роман е неопходен. Оваа приказна е важна." - Киркус Ревју

Издавач

Матица

Детали за производот

ISBN: 978-608-10-0940-8
Година на издавање: 2022
Број на страници: 399

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука