Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Ото Хан : постигнувања и одговорност

Клаус Хофман

Редовна цена ден 300.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 300.00 MKD
Попуст Распродадено
/

Ото Хан (1879-1968) ја добива Нобеловата награда за хемија во 1944 година за неговата работа во полето на атомската фисија: неговите експерименти со Лиза Мајтнер и Фриц Штрасман во Берлин во 1938 и 1939 година доведуваат до откритието на тоа дека ураниумското јадро може да биде подложено на експлозивна фисија, притоа ослободувајќи огромни количества енергија. 

А токму резултатите од ова откритие, пренесени во Англија и во САД од страна на пребегнати научници од нацистичка Германија, се оние што доведуваат до почнување на проектот „Менхетн“ и до создавањето на атомската бомба.

 

Види повеќе

Во оваа книга, Клаус Хофман прави оглед на Хановиот придонес во науката и на неговите размислувања и ставови во однос на научната и на општествената одговорност. Тој заклучува дека Хановите размислувања сè уште можат да претставуваат темел за одговорни и морални дејствувања од страна на научниците.

Издавач

Арс ЛИБРИС

Детали за производот

ISBN: 978-608-247-031-3
Година на издавање: 2016
Број на страници: 272

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука