Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Пет ќошиња

Марио Варгас Љоса

Редовна цена ден 400.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 400.00 MKD
Попуст Распродадено
/
Идејата за овој роман почнува со една слика на две пријателки кои неочекувано една ноќ се впуштаат во еротска авантура. Потоа се претвора во полициска приказна речиси трилер а трилерот се трансформира во еден вид панорама на перуанското општество во последните месеци или недели од диктатурата на Фуџимори и Монтесинос. Ми се допадна идејата да се вика Пет ќошиња како една од населбите кои на некој начин се симболични за Лима за Перу и за времето во кое е сместена приказната...

Види повеќе

Романот Пет ќошиња на перуанскиот нобеловец Марио Варгас Љоса е приказна за светот кој опстојува под закана од цинизмот, амбицијата, моралната беда и насилството. Љоса ни прикажува една тегобна слика на Перу од деведесеттите години и создава живописен колаж од ликови од различни општествени класи, изложени на секојдневен страв предизвикан од тероризмот на „Сендеро луминосо“, на жолтиот печат и корупцијата поврзана со владеењето на Алберто Фуџимори.

Издавач

Издавачки центар Три

Детали за производот

ISBN: 978-608-230-491-5
Година на издавање: 2018
Број на страници:

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука