Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Признанијата на Нет Тарнер

Вилијам Стајрон

Редовна цена ден 450.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 450.00 MKD
Попуст Распродадено
/
Доцна во летото 1831 година, во еден зафрлен дел на југоисточна Вирџинија, се случи единствениот успешен, продолжен бунт во аналите на американското црнечко ропство..

Бунтот го водеше еден необичен црн свештеник по име Нет Тарнер, образован роб кој се чувствуваше определен од Бога да ги уништи сите белци во регионот.

,,Признанијата на Нет Тарнер" ја раскажува самиот Нет додека престојува во затвор во студените есенски денови пред да го погубат. Неодоливата приказна го опфаќа целиот живот на Нет и ја достигнува неизбежната и шокатна кулминација тој крвав августовски ден.

Види повеќе

Ова не е само раскажувачко ремек-дело туку ја открива и мачната суштина на црнечкото ропство со незаборавен човечки израз. Преку умот на еден роб, Вилијам Стајрон пресоздаде катастрофален настан и ги драматизира измешаните страдања, фрустрации- но и надежи- што го натерале овој извонреден црнец да се крене од раните магли на американската историја и да ги покоси оние што го поробиле неговиот народ.

Издавач

Арс ЛИБРИС

Детали за производот

ISBN: 978-608-259-013-4
Година на издавање: 2017
Број на страници: 440

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука