Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Светиот глад

Бари Ансворт

Редовна цена ден 500.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 500.00 MKD
Попуст Распродадено
/

Приказната на „Светиот глад“ е сместена во средината на 18 век, а во нејзиното средиште е „Ливерпулскиот трговец“, брод за превоз на робови вклучен во озогласената триаголна трговија, Ливерпул-западна Африка-Карибите, главниот трговски пат во трансатлантската трговија со робови. Всушност, романот е поделен на два дела – дејството на првиот дел се одвива истовремено во Ливерпул и на „Ливерпулскиот трговец“ во 1752 и 1753 година, а на вториот дванаесет години подоцна во мочуриштата на Флорида. 

Види повеќе

Насловот „Светиот глад“ е алузија на алчноста, себичната желба за заработка што води до насилство и свирепост, па од една страна ова е приказна за моќта, алчноста и ароганцијата, а од друга страна за човечкото страдање, очај и осаменост.
И покрај тоа што ова дело може да се чита само како приказна за британската трговија со робови, сепак очигледно е дека зад сето ова се крие нешто многу поголемо и подлабоко: вечниот судир меѓу доблеста и алчноста – понекогаш и во една иста личност – и утопискиот сон за еден идеален свет во кој сите луѓе живеат слободни и еднакви.

Издавач

Арс ЛИБРИС

Детали за производот

ISBN: 978-608-247-771-8
Година на издавање: 2017
Број на страници: 760

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука