Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Северната страна на срцето

Долорес Редондо

Редовна цена ден 600.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 600.00 MKD
Попуст Распродадено
/
Во 2005 година, многу време пред да се случат злосторствата во Бастанската Долина, Амаја Саласар, како млада помошник-инспекторка учествува во програма за размена на полициски службеници од Еуропол во Академијата на ФБИ, во САД. Таму таа се истакнува со својот талент и агентот Алојсиус Дипре, шефот на единицата за истраги, ја вклучува во екипата што е во потрага по сериски убиец наречен „композиторот“, кој убива цели семејства во текот на големи природни катастрофи. 

Види повеќе

Следејќи ја неговата трага, тие одат во Њу Орлеанс во предвечерието на Катрина, најголемиот ураган што го зафатил градот. Описот на градот во текот на ураганот, разорувањето, личните приказни и потрагата по серискиот убиец се вешто испреплетени со други два заплета. Едниот, во кој, по еден телефонски повик на тетка Енграси кај Амаја ќе се разбудат стравовите и сеништата од минатото, од времето кога имала дванаесет години, била загрозена од мајка си и се изгубила во шумата, при што ја спасила бура, и другиот, приказната на Дипре, кој по многу години повторно се сретнува со грабнувачот на девојчиња и тргнува по него. Во тој дел се присутни зомби, вуду и други верувања што авторката мајсторски успева да ги прикаже спојувајќи ги вуду-митологијата, суеверијата и наварската митологија.
Долорес Редондо постигна голем успех со „Бастанската трилогија“ („Невидливиот чувар“, „Заветот на коските“, „Дар за бурата“). „Северната страна на срцето“ е напишана и објавена подоцна, но настаните всушност ѝ претходат.

Издавач

Антолог

Детали за производот

ISBN: 978-608-243-480-3
Година на издавање: 2021
Број на страници: 624

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука