Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Семејството на Паскуал Дуарте

Камило Хозе Села

Редовна цена ден 150.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 150.00 MKD
Попуст Распродадено
/

Краткиот роман е претставен како приреден препис од последните белешки на насловниот лик кој, чекајќи ја својата смртна казна, се навраќа на нештата што го натерале да ги изврши злосторствата за кои е обвинет. Но како што се ближи кон крајот на својот отпрво ветувачки исказ, читателот, секогаш во потрага по недвојбени мотиви, е принуден сè повеќе и повеќе да се снаоѓа зад превезот на недореченото и магливите концепти како „лоша ѕвезда“ и „судбина“. Објавен во 1942 година – што, според многу критичари, е само едно од нештата што ги дели со Камиевиот Странец – "Семејството на Паскуал Дуарте" го открива зачетокот на многу техники карактеристични за Села – вербалната ноншалантност, балансираниот хумор, гротексното насилство – и коренито го освежува веќе уморниот реализам на Шпанија на прагот на уште еден бурен период од нејзината историја.

Види повеќе

Камило Хозе Села (Camilo José de Cela y Trulock, 11 мај 1916 – 17 јануари 2002) е еден од најзначајните и најчитани шпански писатели, добитник на Нобеловата награда за литература во 1989 година за неговата „раскошна и интензивна проза што низ воздржана сочувствителност обликува предизвикувачка визија за човековата ранливост“.

Во 1942 година, на дваесет и шест годишна возраст, го објавува Семејството на Паскуал Дуарте, роман кој веднаш го промовира во предводник на новата генерација шпански писатели, подоцна носејќи му и статус на востановувач на тремендизмот во шпанската литература – натуралистички стил кој го комбинира реализмот на Бенито Перез Галдос и социјалниот роман од триесеттите, едновремено обновувајќи го автентично шпанскиот дух на пикареските од XVII век.

Издавач

Арс ЛИБРИС

Детали за производот

ISBN: 978-608-247-605-6
Година на издавање: 2016
Број на страници: 152

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука