Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Сите луѓе на кралот

Роберт Пен Ворен

Редовна цена ден 350.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 350.00 MKD
Попуст Распродадено
/

„Сите луѓе на кралот“ е најчитаниот роман на Роберт Пен Ворен, делото што предизвикува најсилен интерес, и кај критиката и кај читателите. Романот е хроника за подемот и падот како гувернер на циничниот популист Вили Старк, според раскажувањето на еден од неговите вработени, Џек Бурден. Тој е политички репортер кој почнува да работи како десна рака за гувернерот Старк. Кариерата на Старк е испреплетена со животната приказна и филозофските размисли на Џек Бурден.

Пофалбите за романот се однесуваат на третманот на демократските политички процеси што се практикувале на Југот од триесеттите години од XX век, како и на иновативната структура и филозофската суптилност. „Сите луѓе на кралот“ се смета за ремек-дело на политичката сатира; филмуван е во два наврати, а според него се направени и драма и опера; преведен е и на дваесетина јазици.

Види повеќе

Издавач

Арс ЛИБРИС

Детали за производот

ISBN: 978-608-247-693-3
Година на издавање: 2016
Број на страници: 672

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука