Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Триесет и деветте скалила

Џон Бакан

Редовна цена ден 450.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 450.00 MKD
Попуст Распродадено
/

Триесет и деветте скалила е авантуристички шпионски роман напишан во 1914 година. Раскажан во прво лице, ја раскажува авантурата на „обичниот човек“ Ричард Ханеј, кој е втурнат во заговор кој вклучува кражба на клучни воено-разузнавачки информации од германски анархисти.

Во 1935 г. е снимен култниот црно-бел филм на Алфред Хичкок, базиран на книгата.

Види повеќе

Џон Бакан бил британски романсиер, историчар и унионистички политичар што служел како генерален гувернер на Канада, 15-ти по Канадската конфедерација. Бакан бил член на истакнатиот ред на Св. Михаил и Св. Георги, член на кралскиот викторијански ред, член на Тајниот совет на Обединетото Кралство и заменик-потполковник. По кратка правна кариера, Бакан истовремено започнал писателска, политичка и дипломатска кариера, служејќи како приватен секретар на администраторите на разни колонии во јужна Африка. Најпосле пишувал и пропаганда за британските воени дејства во Првата светска војна. Бил избран за пратеник во Комбинираните шкотски универзитети во 1927 година, но претежно работел како писател, пишувајќи го меѓу другите и познатиот роман "Триесет и деветте скалила".

Меѓу 100-те дела на Бакан има 30-тина романи, седум збирки раскази и биографии на Сер Волтер Скот, Цезар Август и Оливер Кромвел. Бакан ја добил меморијалната награда "Џејмс Тејт Блек" во 1928 година за биографијата на Маркизата од Монтроу, но најпознатите книги му се шпионските трилери за кои денес е најдобро запаметен.

Издавач

Датапонс

Детали за производот

ISBN: 9786082221359
Година на издавање: 2021
Број на страници: 128

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука