Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Хрушчов: на чело на СССР

Рој А. Медведев и Жорес А. Медведев

Редовна цена ден 300.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 300.00 MKD
Попуст Распродадено
/
Овој портрет на периодот на владеење на Никита С. Хрушчов, скициран од двајца значајни советски автори и дисиденти, открива една негова страна порано малку позната на Западот: одлучен, па дури и непромислен, иноватор. Низ страниците на оваа книга, Хрушчов е прикажан како личност нетрпелива да избрише секаква трага од сталинизмот и да ги санира раните на советскиот систем преку решавање на проблемите во неразвиеното советско земјоделство. Како ниту една студија пред неа, Хрушчов: на чело на СССР се впушта во потрага по остроумноста и комплексната психологија на еден советски водач, едновремено истражувајќи ја меѓузависноста на советската политика и плановите за развој на земјоделството во СССР кон средината на минатиот век - спрегата што ќе го воздигне и конечно симне Хрушчов од власт.

Види повеќе

„Браќата Медведев… ни даваат намерно трезвена и балансирана слика на Хрушчов. Како што и би можело да се очекува, книгата е најдобра онаму каде што се занимава со неговите политики во сферата на науката и земјоделството.“

Издавач

Арс ЛИБРИС

Детали за производот

ISBN: 978-608-247-306-2
Година на издавање: 2015
Број на страници: 182

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука