Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Црниот принц

Ајрис Мердок

Редовна цена ден 450.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 450.00 MKD
Попуст Распродадено
/
Најуспешниот роман на Ајрис Мердок Црниот принц е приказна за љубовта и опсесијата еден вид софистициран трилер во кој се преплетуваат тензијата на дејството и специфичниот книжевен стил. Главниот лик Бредли Пирсон е стар неуспешен писател кој се обидува да го напише своето прво ремек-дело но одеднаш е втурнат во низа хаотични и нејасни настани кои кулминираат со насилство и убиство.

Види повеќе

Романот е преплетен со голем број есеистички фрагменти за уметноста и за филозофијата но и со една љубовна приказна која на крајот завршува шокантно. Честопати споредуван со врвни книжевни дела како Хамлет од Шекспир или Лолита од Набоков Црниот принц претставува вистинско ремек-дело на современата литература во кое се третираат големите теми на љубовта пријателството уметноста насилството и смртта а се чита во еден здив.

„Црниот принц е уникатен роман кој може да се дефинира како филозофски трилер, преполн со „тешки“ и сериозни теми, но исто така исполнет и со хумор и хуманост.“ Тајмс

Издавач

Издавачки центар Три

Детали за производот

ISBN: 978-608-230-120-4
Година на издавање: 2015
Број на страници:

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука