Премини на информации за производот
1 исклучено 2

Шпанската граѓанска војна

Хју Томас

Редовна цена ден 1,100.00 MKD
Редовна цена Продажна цена ден 1,100.00 MKD
Попуст Распродадено
/
Иако се поминати многу децении од почетокот на Шпанската граѓанска војна во веќе далечната 1936 година, таа е сè уште предмет на голема контроверзност. Што е она што ги поттикнува оние левичарски ориентираните од целиот свет да се вклучат во борбата за постигнување една цел за која нивните влади не биле подготвени да ја понудат својата активна поддршка? Во ова темелно ревидирано издание на неговата славна историја, Хју Томас ни претставува една објективна анализа на еден конфликт каде што како влог било ставено сè – фашизмот и демократијата, комунизмот и христијанството, централизмот и регионализмот – и која што колку била една Шпанска граѓанска војна, уште повеќе била и една вистинска меѓународна граѓанска војна.

Види повеќе

„Едно вистинско чудо од книга. Авторот, со безгранична и неверојатна трудољубивост и извонредна интелигенција и посветеност, ги собрал, проучил и разработил сите можни факти до кои што успеал да дојде за најхеројската и, во исто време, најтажна приказна на XX век.“
Мајкл Фут во „Трибјун“
„Ја прочитав целата, од почетокот до крајот, со извонредна заинтересираност... тој го поседува најважниот квалитет што треба да го поседува еден историчар, а тоа е извонредниот осет за посветување внимание на деталите и на она суштинското... Речиси ниту еден аспект од Шпанската граѓанска војна, без оглед на тоа колку би можел да е тој за некого болен или, можеби, непожелен, во оваа извонредна книга не останува нерасветлен.“
Сирил Конели во „Сандеј Тајмс“

Издавач

Арс ЛИБРИС

Детали за производот

ISBN: 978-608-247-993-4
Година на издавање: 2017
Број на страници: 1116

Информации за испорака

Цената на испорака за Скопје е фиксна и изнесува 60ден.

Испораката надвор од Скопје е фиксна и изнесува 150ден. доколку плаќате при испорака и 100ден. доколку плаќате со уплатница

Сите нарачки над 1500 ден се со бесплатна испорака на територијата на цела Р. Македонија.

За повеќе види тука